Kérdőívre érkezett válaszok kiértékelése
2020. 12. 03.
A Civilút Alapítvány és az Egyszülős Központ együttműködés keretében szervezett panelbeszélgetést 2020. december 3-án, az alábbi kérdőívre érkezett válaszok figyelembe vételével.
Alább tesszük közzé a kérdőíves felmérés eredményét.
A válaszadás önkéntes és anonim módon történt.
Ahol az 1: egyáltalán nem; ahol a 7: nagyon nehéznek érzem
A válaszadók több mint 70%-a nehéznek éli meg lelkileg azt, hogy egyedül neveli a gyermekét/gyermekeit.
Ahol az 1: nagyon jól érzem magam; a 7: nagyon rossz lelkiállapotban élek
A kitöltők több mint 50%-a közepesen érzi magát kiegyensúlyozottnak, boldognak általában a mindennapokban. A válaszadók közel 20%-a rossz lelkiállapotban él, míg 30%-uk pedig nagyon jól érzi magát a mindennapokban.
Ahol az 1: gond nélkül meg tudom oldani a feladatokat;
ahol a 7: komoly erőfeszítésembe kerül, hogy megoldjam a mindennapokat
A válaszadók 47, 4 százaléka nem érzi magát kiegyensúlyozottnak, és nehezen bírkózik meg a feladatokkal. A válaszadók másik fele, 47, 5 százaléka szerint a pandémia idején nehezebb fenntartani a lelki egyensúlyt.
Ahol az 1: nem, mert a helyzet nem jelent változást a korábbiakhoz képest;
ahol a 7: napi feszültséget és lelki problémát jelent a munka
A kitöltők 23,7%-ának napi feszültséget és lelki problémát jelent a munka, ám a válaszok megoszlottak. 10,2% számára nem okoz napi feszültséget és változást sem hoz a helyzet a korábbiakhoz képest. Azonos arányban kaptunk válaszokat a skála értékein. Az egyenletes eloszlás azt mutatja, hogy a pandémia kevésbé a munkahelyen, sokkal inkább a családban és az érzelmi életben okoz problémát.
A kitöltők több mint felének, 56,8%-ának változtak a társas kapcsolatai az elmúlt időszakban. 30,5%-uk azt jelölte, hogy ugyan változtak, de csak kis mértékben, míg a válaszadók 11%-ának nem változtak a kapcsolatai.
A kitöltők nagy része, 93,2%-a nem tud rendszeresen találkozni a barátaival.
A kitöltők 72%-a számolt be arról, hogy nem tud rendszeresen találkozni a szüleivel, rokonaival, családjával.
A társtalálás terén a jelenlegi helyzet a kitöltők 48,3%-ának nehézséget okoz, míg 46,6%-ukat nem foglalkoztatja jelenleg a kérdés.
A kérdőív kitöltőinek 81,4%-a azt jelölte be, hogy a gyermekei sem tudnak rendszeresen találkozni barátaikkal iskolán kívül.
A válaszadók 74,6%-a szerint a gyermeküknek feszültséget okozott a jelenlegi helyzet.
A rossz szokások terén megoszlottak a válaszok: a kitöltők 39,8%-ának nem alakultak ki a járvány ideje alatt rossz szokásai, 35,6%-uknak igen, míg 24,6%-uk nem tudta ezt objektíven megítélni.
A kitöltők 71,2%-a számolt be arról, hogy változott számukra az otthon együtt töltött idő minősége, míg 20,3% számára nem.
A kitöltők 45,8%-ának nagy mértékben változott a biztonságérzete, 39%-uknak csupán kis mértékben, 15,3%-uknak pedig nem.
A kérdőív válaszaiból az látszik, hogy 77,1%-nak növekedtek a jövővel kapcsolatos aggodalmai.
A válaszadók több mint fele, 66,1%-a számára a gyermekük jövőjével kapcsolatos meglátásai is változtak, míg 28%-uknak nem.
A válaszadók 34,7%-ának változott, 45,8%-ának pedig részben változott az anyagi helyzete, ami miatt többet aggódnak.
A válaszadók 41,5%-ának változott, 46,6%-ának pedig részben változott a hangulata, közérzete tartósan a járványhelyzet miatt.
Civilút – 2020. december