A Civilút ‘Mindenki’ elnevezésű mentális egészségprogram keretében 2021. februárjában a mentális egészség megőrzésének és a betegségek megelőzésének témakörét kutatta – online felméréssel.
Az eredményeket az alábbiakban összesítettük.
A téma érzékenysége miatt kiemelten fontos, hogy a válaszadás önkéntes és anonim volt, a válaszadóknak magukról semmilyen adatot nem kellett megadniuk.
A válaszadók több, mint 80 %-a vélekedett úgy, hogy ha egy csoporttag mentális problémával küzd, az a szervezet működését megváltoztatja.
Az egyénre ható, szervezeten kívüli problémák (családi probléma, válás, költözés, anyagi gondok, vagy az életkörülmények) a válaszadók 60 %-a szerint kihatnak a munkahelyi teljesítményre.
A megkérdezettek fele tapasztalt már megbélyegzést a munkahelyén mentális problémák miatt.
A válaszadók 96,3 %-a (a felmérésben a legmagasabb arányú ‘igen’ válasszal), vagyis csaknem egyértelműen azt jelezte, hogy a munkavégzők egyéni pszichés állapota hatással van az egészséges munkahelyi légkörre és a munka hatékonyságára.
A válaszadók 85,2 %-a szerint az optimális munkahelyen a vezetők foglalkoznak a dolgozók mentális egészségével illetve a pszichés problémák prevenciójával.
A válaszadók több, mint nyolcvan százaléka úgy vélekedik, hogy a dolgozók lelki egészsége befolyásolja a munka hatékonyságát.
A válaszadók nagy többsége igényelné, hogy a munkahelyén fordítsanak figyelmet a mentális egészségvédelemre.
A válaszadók majd’ 90 %-a vélte úgy, hogy az önismeret feltétele a munkahelyi csoport jó működésének, jó hangulatának.
A felmérés egyik legmagasabb értékével, 94,4 %-os aránnyal jelezték vissza, hogy a túlterheltség legalább annyira romboló, mint az alulterheltség.
A válaszadók kétharmada igényelné a munkahelyétől a lelki egészség megőrzésével foglalkozó elméleti és gyakorlati ismereteket, akár tréning formájában.
A válaszadók több, mint 80 %-a gondolja úgy, hogy csak stabil testi és lelki egészségű dolgozótól várható el, hogy együttműködő, kreatív és hatékony problémamegoldó legyen.
A válaszadók 55,6 %-a vélekedik úgy, hogy a munkahelyén éri a legtöbb stressz.
Bár csak a válaszadók 55,6 %-a vélekedik úgy, hogy a munkahelyén éri a legtöbb stressz, mégis több, mint 90 %-uk örülne, ha tanulhatna olyan módszereket, melyek alkalmazhatók a káros stresszhatásokkal szemben.
A válaszadók háromnegyede véli úgy, hogy a magánélete minőségét meghatározza a munkahelyi elégedettsége, ugyanakkor szembesült már a kiégés tüneteivel is.
A válaszadók több, mint 60 %-a tartaná fontosnak, hogy munkatársainak munkahelyen kívüli arcát is megismerje, ugyanakkor több, mint negyedüknek ez egyáltalán nem szempont.
Korábban láttuk, hogy a válaszadók kétharmada igényelné a munkahelyétől a lelki egészség megőrzésével foglalkozó elméleti és gyakorlati ismereteket, akár tréning formájában, ugyanakkor majd’ 77 %-uk ezt akár valamilyen munkán kívüli tevékenység, közös program keretében is el tudná képzelni, legyen az akár önismeretre, akár személyiségfejlesztésre vonatkozó.
Köszönjük a Trans-Pack Kft. közreműködését.